Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Bamsestol”. Lænestol med tilhørende skammel. “Poter” og “håndtag” af teak, ben af bejdset eg. Sæde, sider og dybthæftet ryg betrukket med blå uld. Model AP-19 og AP-29. Formgivet 1951 og 1954. Udført hos AP-stolen. (2)
Model præsenteret på udstillingen “Tidens Møbler” i Forum 1952.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, nr. 4, april 1952, s. 62 og i nr. 6, juni 1952, på annoncesider. Litteratur: Johan Møller Nielsen, “Wegner en dansk Møbelkunstner”, 1965, s. 70.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Uld med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
17 bud