2414/566
Paavo Tynell (f. 1890, d. 1973)
Bordlampe af messing med justérbar skærm af hvidlakeret metal. Stamme med greb af birk. Model 5233. Udført og mærket hos Oy Taito Ab, Finland. 1950–60'erne. H. 44.
Brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 2. april 2024
Vurdering
Hammerslag
15 bud