2249/711
Dansk møbeldesign
Overpolstret lænestol med ben af sortbejdset træ, betrukket med rødt velour. 1930–40'erne.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Nyere forben.
Moderne kunst og design (udskudt), 8. december 2022
Vurdering
Hammerslag
12 bud