2009/​598

Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen

Stol af bøg, sæde betrukket med lyst uld, ryg med sortlakeret træ, ben med sortlakerede sko. Udført af snedkermester Jacob Petersen.

Købt hos Illums Bolighus med metalskilt herfra.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med huller og pletter. Tre nyere skruer i ryg.

Moderne kunst og design, 25. februar 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag