Ole Peter Hansen-Balling (f. Oslo 1823, d. sst. 1906)
Erhvervet af Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot i maj 2013.
Fra Treårskrigen 1848–1851 med kong Frederik VII til hest foran sin stab. Sign. H. Balling Paris 1854. Olie på lærred. 33×40.
Ole Peter Hansen-Balling deltog selv i Treårskrigen, hvorfra han har malet flere i øvrigt sjældne motiver. Nogle af malerierne færdiggjorde han efterfølgende, hvilket ovenstående er et eksempel på.
Se også net-auktion 1320, katalognr. 85.
Lærredet er dubleret. Minimale retoucheringer.
Ældre malerier og møbler, 13. maj 2013
23 bud