I. E. C. Rasmussen (f. Ærøskøbing 1841, d. Atlanterhavet 1893)
Kælkende børn. Studie til “Ved vintertid i Grønland”. Sign. I. E. C. Rasm. 1871. Olie på lærred monteret på lærred. 40×51.
Nærværende maleri er et studie til “Ved vintertid i Grønland” fra 1875, som befinder sig på Nivaagaards Malerisamling, inv. nr. 0133NMK.
Enkelte minimale krakeleringer og afskalninger. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. juni 2023
14 bud