2131/640
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Et par armstole af eg. Sæde og ryg udspændt med sjeneflet. Model BM 62. Designet 1957. Udført hos P. Lauritsen & Søn. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Flet med reparation og mindre defekter.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag
28 bud