757/​1161

Martinus Rørbye (b. Drammen 1803, d. Copenhagen 1848)

“Indgangsdøren til den gamle præstegård i Hellested”. Sign. M. R. 1844. 31×49.

Dette fine og dekorative billede, der summer af sol og sommer, er antagelig det, der i 1905 blev udstillet i Kunstforeningen under titlen “Indgangsdøren til den gamle Præstegaard i Hellested”, og som i 1845 dannede forlæg for maleriet “Orientalere ved et Parti Skak uden for et tyrkisk Kaffehus og Barberstue”. Sidstnævnte ejes i dag af Statens Museum for Kunst, og i dette har Rørbye blandet sit hjemlige og velkendte miljø med inspiration fra sine rejser.Proveniens: Maleriet har ikke været i handlen siden 1800-tallet. Nuværende ejers mor var i familie med slægten Konow, hvoraf der bl.a. var en gren i Bergen i Norge, der var skibsredere. På et tidspunkt i 1800-tallet besluttede de sig for lade en af sønnerne bosætte sig i København i en præsentabel bolig. Til dette formål sendte de en mand rundt i Europa for at indkøbe fine møbler og kunstgenstande. Han kom bl.a. tilbage med dette maleri af Rørbye, som han dog meget vel kan have købt i Danmark. Ad denne vej havnede maleriet efterfølgende hos nuværende ejers morfar August Konow og hans hustru Alida Konow på Gammelgaard på Lolland. Ca. 1919–20 flyttede de med maleriet til København, hvor de tog sig af deres barnebarn (nuværende ejer), der mistede sin mor som ca. 4-årig i 1917–18. Da Alida Konow døde i 1937 arvede nuværende ejer maleriet, som August Konow allerede havde testamenteret til hende. Maleriet har siden befundet sig hos nuværende ejer i Sverige.

Additional Remarks

Auction

Selected paintings, 7 June 2006

Category
Estimate

150,000–200,000 DKK

Sold

Price realised

550,000 DKK