2143/​722

Hertha Bengtsson (f. Ysane, Sverige 1917, d. 1993)

“Koka blå”. Stel af porcelæn dekoreret med mønstre i blå glasur samt transparent glasur. Formgivet 1953. Udført og mærket hos Rörstrand, Sverige. (61)

Bestående af: 15 middagstallerkner diam. 24,5., 3 dybe tallerkner diam. 21,4., 13 små tallerkner diam. 21,2., 9 sidetallerkner diam. 17,2., 12 kaffekopper med 8 tilhørende underkopper diam. hhv. 8 og 14., 2 tekopper med 5 tilhørende underkopper diam. hhv. 9,5 og 15,3., 3 æggebægre H. 4, diam. 6,2., 1 serveringsskål H. 11, diam. 23,5., 1 saucekande H. 10,5, diam. 13,5., 1 skål med låg H. 6,8, diam. 11,6., 1 låg med knop diam. 16,5.

Brugspatina, herunder ridser og mærker. Porcelæn med misfarvninger, krakeleringer og smuds. Nogle dele med mindre glasurbobler. Låg med knop med revnedannelse på underside. To kaffe-underkopper med hårrevner, én markant misfarvet. Nogle kaffekopper med misfarvede ører. En middagstallerken med revne på undersiden af kanten, samt fire med misfarvninger. En sidetallerken med afslag på underside.

Moderne kunst og design, 26. oktober 2021

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

2.200 DKK

14 bud

2.200 DKK
2.100 DKK
(Autobud) 2.000 DKK
2.000 DKK
(Autobud) 1.950 DKK
1.900 DKK
(Autobud) 1.850 DKK
1.800 DKK
(Autobud) 1.750 DKK
1.700 DKK
1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK