1847/49
Viggo Pedersen (f. København 1854, d. Roskilde 1926)
“Bag Bondegaarden. Aftensol i September. 1900”. Sign. Viggo Pedersen. Olie på træ. 60×125.
Udstillet: Den Frie Udstilling 1900 nr. 101.
Mindre afskalninger og retoucheringer. Behov for rensning.
Ældre malerier og møbler, 19. november 2018
Vurdering
Hammerslag