2014/​826

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

“Folkestolen”. Fire stole af eg og to af bøg med sæder af flettet papirgarn. Model J 39. Designet 1947. Udført for FDB Møbler. (6)

J39 - Folkestolen er designet af Børge Mogensen i 1947. Stolen fremstilles i massiv bøg eller eg, med et sæde af håndflettet papirgarn. Stolens konstruktion er blandt andet inspireret af traditionelle møbler fra middelhavsområdet, mens formsproget er typisk Mogensen: Afklaret, enkelt og humant. Efter sigende var det et overskud af rundstokke på fabrikkens lager, der gjorde, at Børge Mogensen i 1947 tegnede J39. Det må i så fald siges at være en lykkelig tilfældighed, for i dag er den en af Danmarks mest solgte træstole og har været i produktion lige siden lanceringen - uden en eneste afbrydelse. Efter sigende var det et overskud af rundstokke på fabrikkens lager, der gjorde, at Børge Mogensen i 1947 tegnede J39. Det må i så fald siges at være en lykkelig tilfældighed, for i dag er den en af Danmarks mest solgte træstole og har været i produktion lige siden lanceringen - uden en eneste afbrydelse. J39 er blevet klassisk inventar i alt fra kantiner og konferencesale til kirker og private hjem og er slet og ret kendt som Folkestolen. Kilde: Fredericia Furniture.

Revner i finéren. Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Pletter på sæder. En stol af bøg mærket AAA.

Moderne kunst og design, 31. marts 2020

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

7.500 DKK

11 bud

7.500 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK