Claudius Mørch (b. København 1759, d. s.p. 1813)
Sommerdag med folkeliv ved en å. Sign. Mørch 1809. Olie på lærred. 62×132.
På bagsiden etiket med inskription: “Claus Mørch nu Krigs-Assessor og Lærer ved det kongelige Søe-Kadet-Academie, ligeledes Informator i Ornamenter ved Akademiet, han fik i 1789 Akademiets mindre Guldmedaille”.
Paintings, prints and icons, 13 September 2006