2138/​524

Ejvind A. Johansson (f. 1923, d. 2002)

Sæt på fire spisestuestole af teak med ovalt tilspidsende rygstykke på skråtstillede ben. Sæder betrukket med naturskind. Model 84. Udført hos Gern Møbelfabrik. (6)

Litteratur: “Mobilia”, no. 75, oktober 1961 & nr. 82–83, maj-juni 1962.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Limet i samlinger, stabil stel. Senere skind på sæder. Let løse samlinger.

Moderne kunst og design, 21. september 2021

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK
13.500 DKK
13.000 DKK
12.500 DKK
12.000 DKK