2138/524
Ejvind A. Johansson (f. 1923, d. 2002)
Sæt på fire spisestuestole af teak med ovalt tilspidsende rygstykke på skråtstillede ben. Sæder betrukket med naturskind. Model 84. Udført hos Gern Møbelfabrik. (6)
Litteratur: “Mobilia”, no. 75, oktober 1961 & nr. 82–83, maj-juni 1962.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Limet i samlinger, stabil stel. Senere skind på sæder. Let løse samlinger.
Moderne kunst og design, 21. september 2021
Vurdering
Hammerslag