1946/767
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Bordlampe af patineret “disko” metal med kanelleret dråbeformet korpus samt ottekantet base. Stemplet monmogram Just A. Dessin 1860. H. inkl. skærmhus 49.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Senere skærmhus.
Moderne kunst og design, 12. november 2019
Vurdering
Hammerslag
26 bud