1822/47
Axel Schovelin (f. København 1827, d. Frederiksberg 1893)
Dansk landskab med græssende får nær en stendysse. Sign. Axel Schovelin. Olie på lærred. 54×81.
Retoucheringer. Lærred bør strammes op. Enkelte mindre afskalninger. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 28. maj 2018
Vurdering
Hammerslag