2108/518
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Rund lågkrukke af stentøj. Låg modelleret med frugter, bær samt blade. Dekoreret med blå, grøn og grå glasur. Sign. monogram, 29. H. 12,5. Diam. 13,5.
Almindelig brugsslitage. Lågets inderrand med 2 afslag; 1 á ca. 2 mm. og 1 á ca. 1 cm.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag
25 bud