En samling af otte miniatureportrætter forestillende glücksborgske hertuger samt Christian III og Dronning Dorothea. Kolorerede fotografier. Lysmål 4,5×3,5 samt én lysmål 5,5×4. (8).
Blandt hertugerne ses Hertug Hans den Yngre og Hertug Vilhelm (Christian IXs fader).
Proveniens: Hendes Højhed Prinsesse Elisabeth til Danmark (1935–2018).
Lettere falmet.
H.H. Prinsesse Elisabeth til Danmark, 13. december 2018