2023/712
Henning Koppel (f. København 1918, d. sst. 1981)
“Taverna”. Fem dele køkkentøj bestående af to gryder med låg samt tre sauterpander. Udført hos Georg Jensen. Diam. 17–31. L. 23–54. (5)
Brugsslitage. Ridser og mærker. Låg med buler.
Moderne kunst og design, 2. juni 2020
Vurdering
Hammerslag