899/​57

Paul Fischer (f. København 1860, d. Gentofte 1934, )

På indkøb hos fiskerkonerne på Gammel Strand, i baggrunden Christiansborg Slot. Sign. Paul Fischer 1918. Olie på lærred. 74,5×57,5.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 314, 1974 nr. 57, afb. s. 19. Bruun Rasmussen auktion 441, 1982 nr. 93, afb. s. 49. Dansk privatsamling.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Bestil konditionsrapport

Malerier og tegninger, 1. december 2020

Vur­dering

100.000–150.000 kr.

Hammerslag

220.000 kr.