Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)
“Pernilla 2”. Fritstående to pers. sofabænk med stel af formbøjet bøg. Sæde og ryg udspændt med naturfarvede hørgjorde. Senere nakkehynder betrukket med “Teheran” stof fra Svenkt Tenn, hæftet med skindknapper og -stropper. Udført og stemplet hos Firma Karl Mathsson, Sverige. H. 99. L. 125. D. ca. 85.
Alders- og brugsrelateret patina. Senere gjorder. Stel med nogle ridser og mærker. Armlæn med nogen slitage i lakering. En gjord ved sædets front med slidmærke.
Moderne kunst og design, 2. juni 2020
11 bud