2023/​709

Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)

“Pernilla 2”. Fritstående to pers. sofabænk med stel af formbøjet bøg. Sæde og ryg udspændt med naturfarvede hørgjorde. Senere nakkehynder betrukket med “Teheran” stof fra Svenkt Tenn, hæftet med skindknapper og -stropper. Udført og stemplet hos Firma Karl Mathsson, Sverige. H. 99. L. 125. D. ca. 85.

Alders- og brugsrelateret patina. Senere gjorder. Stel med nogle ridser og mærker. Armlæn med nogen slitage i lakering. En gjord ved sædets front med slidmærke.

Moderne kunst og design, 2. juni 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

11 bud

1.950 DKK
(Autobud) 1.900 DKK
1.900 DKK
1.850 DKK
1.800 DKK
1.750 DKK
1.700 DKK
1.650 DKK
(Autobud) 1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK