900/​11

C. F. Sørensen (f. Samsø 1818, d. København 1879)

“Det svenske kongeskib ud for Kronborg en stille sommeraften i solnedgangsskæret”. Sign. C. Frederik Sørensen 1847. Olie på træ. 27×36.

Mona Christensen og Jan Fayes fortegnelse over C. F. Sørensens malerier nr. 74, afb. fig. 4 s. 13. Udført på grundlag af fortegnelsens nr. 57: “Mødet mellem den danske og den svenske konge i Øresund”.

Den svenske konge ankommer med damp-hjulkorvetten “Thor”.

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag

45.000 DKK