Aage Blumensaadt (f. Odense 1889, d. Vejlefjord 1939)
Portræt af en kvinde i profil, i baggrunden et landskab. Sign. Blümensaadt 1921. Olie på lærred. 45,5×45,5.
Krakeleringer af varierende størrelse. Mindre afskalninger. Større retoucheringer, hovedsageligt ved nederst. Lærred bør strammes op. Behov for rensning. Monteret i cirkulær passepartout.
Ældre malerier, møbler og varia, 12. december 2022