1935/​506

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Tre-personers sofa betrukket med brunt skind. Ben af eg. Model 2209. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik, 1980. L. 186.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 27. august 2019

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag