1935/506
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Tre-personers sofa betrukket med brunt skind. Ben af eg. Model 2209. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik, 1980. L. 186.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 27. august 2019
Vurdering
Hammerslag