2049/583
Ib Andersen (f. Frederiksberg 1907, d. Hillerød 1969)
“Skatte fra det fjerne”, 1952. Tryksign. Ib Andersen. Litografisk udstillingsplakat. Bladstørrelse 84×60.
Papiret er gulnet. Talrige mindre fugtpletter. Fugtskjolder. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 1. december 2020
Vurdering
Hammerslag