2423/264
Rokoko standur af bemalet træ. Urskive prydet med spejlmonogram og årstal 1748. Urskive af messing med hjørneornamenter af bronzeret bly, rigt støbt med rocailler og bladværk 18. årh. H. 207.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Lodder, pendul og optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. juni 2024
Vurdering
Hammerslag