2125/542
Jørgen Høvelskov (f. 1935, d. København 2005)
“Harpestolen”. Hvilestol med stel af mahogni. Sæde samt ryg udspændt med flagline. Designet 1963. Udført hos Jørgen Christensens Snedkeri.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 6–7, 1963, side 112.
Litteratur: Noritsuga Oda: “Danish Chairs”, 1999, gengivet og omtalt s. 178.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 22. juni 2021
Vurdering
Hammerslag