2125/​542

Jørgen Høvelskov (f. 1935, d. København 2005)

“Harpestolen”. Hvilestol med stel af mahogni. Sæde samt ryg udspændt med flagline. Designet 1963. Udført hos Jørgen Christensens Snedkeri.

Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 6–7, 1963, side 112.

Litteratur: Noritsuga Oda: “Danish Chairs”, 1999, gengivet og omtalt s. 178.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 22. juni 2021

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

15.500 DKK

15.500 DKK
(Autobud) 15.000 DKK
14.500 DKK
(Autobud) 14.000 DKK
13.500 DKK
10.000 DKK