2142/​372

Russisk theglasholder af delvis forgyldt sølv med gennembrudt korpus og stiliserede blomster. Uidentificerbar mester, Moskva bymærke. Samt theske af delvis forgyldt sølv. Antageligt St. Petersborg. Vægt ca. 110 g. 20. årh. H. 11 cm. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

900 DKK

900 DKK
850 DKK
800 DKK
750 DKK