1311/1034
Syv brocher af delvis forgyldt sølv heraf tre prydet med emalje, en flora danica, en med facetslebne granater og med lapis lazuli og en af 8 kt. guld prydet med røgkvarts. L. ca. 4,0, 5,8, 4,3, 3,7, 4,8, 3,2, 4,2 og 2 cm. (8)
Kan fremstå med alders- og brugsslitage.
Smykker, 13. marts 2013
Vurdering
Hammerslag