1749/​1504

“Palæ”. Stort bestik af sølv. Udført hos Hansen & Andersen m.fl., 1920–30'erne. Vægt ekskl. dele med stål ca. 5326 gr. (189)

Bestående af: 18 middagsgafler, 18 middagsknive, 30 frokostgafler, 30 frokostknive, 18 middagsskeer, 29 dessertskeer, 5 teskeer, 8 kaffeskeer, 2 smørknive, 11 kagegafler, 4 pålægsgafler, serveringsspade, 2 sauceskeer, 3 større og mindre serveringsskeer, 6 frugtknive, større og mindre salatsæt.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Delvist graveret. Flere skeer samt gafler bøjede samt enkelte gafler med skæve tænder. Flere knive med mindre buler på skafters ender. Flere frokostknive med rustpletter på blade. Enkelte knive med mellemrum mellem skaft og blad. To frokostknive skæve. Salatsæt med slitage på horn.

Varia, 7. december 2017

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

12.000 DKK

12.000 DKK