2446/​612

Hans Olsen (f. Ordrup 1902, d. 1983)

“Roundette”. Cirkulært spisebord med udtræk og foldbar tillægplade samt fire tilhørende stole af teak. Sæde betrukket med sort skai. Udført og mærket hos Frem Røjle. H. 75. Diam./L. 120/171. (5)

Litteratur: Mobilia nr. 113, 1964.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Betræk med mindre hul og pletter. Skum under betræk mangler.

I Lyngby
Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

864665 8.500 DKK