2415/​54

To lågkrus af porcelæn, det ene dekoreret i overglasurfarver med brogede blomster og krans af egeløv, det andet monokrom hvid, begge med montering af sølv, det ene låg delvis forgyldt og graveret med ejerinitialer og årstal anno 1706, det andet ilagt med mønt af Frederik IV. Den Kongelige Porcelainsfabrik. 19. årh. H. 19,5 og 20. (2)

Proveniens: ABR auk. 338, 1975, lot nr. 965.

Bemalet krus med knækket hank, løse dele medfølger, gennemgående revne ved bund. Det ene låg med lodning.

Ældre malerier, møbler og varia, 8. april 2024

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.600 DKK

1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK