1921/11
C. A. Kølle (f. Strandby 1827, d. København 1872)
Parti fra Vinderød Skov, solen skinner gennem træerne. Sign. C. A. Kølle 1868. Olie på lærred. 47,5×71.
En enkelt retouchering i bunden af maleriet samt mindre krakeleringer.
Ældre malerier og møbler, 20. maj 2019
Vurdering
Hammerslag