Ruth Smith (f. Vágur, Suduroy 1913, d. sst. 1958)
Fire kompositioner. To sign. Ruth Smith 56, eget tryk. Samlet i én ramme. Træsnit. Bladstørrelse fra 17×25 til 17×27.
Litteratur: “Ruth Smith”, Warming, s. 220, 221.
Proveniens: Hidrører direkte fra kunstnerens familie.
Undersøgt i ramme. Papiret er gulnet. Limrester kan ses på papirets forside. Syrepletter.
926471 |