Ruth Smith (f. Vágur, Suduroy 1913, d. sst. 1958)
Model, 1937. Usign. Blyant på papir. Lysmål 20×17.
Udført under hendes tid på Kunstakademiet i København, hvor hun studerede under Aksel Jørgensen.
Proveniens: Hidrører direkte fra kunstnerens familie.
Undersøgt i ramme. Papiret er gulnet.