921/834
Kay Fisker (f. Frederiksberg 1893, d. København 1965)
Næbkande af sterlingsølv. Udført og stemplet hos A. Michelsen, Kay Fisker 1L, med årskode V9=1971. Formgivet 1928. Vægt 649 g. H. 24.
Litteratur: Lise Funder: “Dansk Sølv i det 20. århundrede”, ill. s. 93.
Litteratur: Malene Dybbøl & Sabrina Ulrich-Vinther: “Hofjuveler A. Michelsen, Fra stilkopi til arkitektsølv”, ill. s. 105.
Vurdering
Hammerslag