795/​19

Jens Juel (f. Balslev på Fyn 1745, d. København 1802)

Købt i november 2008 af Nivaagaards Malerisamling.

“Landskab ved Øresund”. Udsigt mod Aggershvile, Strandvejen og Øresund taget fra et punkt ganske nær Mathildehøj. I baggrunden ses Hven. 1800. Usigneret. Olie på lærred. 55×76.

Ellen Poulsens fortegnelse over Jens Juels malerier nr. 823., afb. bd. II s. 528.

Udstillet: Städtisches Museum Flensburg, “Ausstellung dänischer Malerei” 1948 nr. 79.

Proveniens: Baron Preben Bille-Brahe-Selbys dødsboauktion, Winkel & Magnussen auktion 112, 1932 nr. 31. Kunstmaler Peter Hougaard og hustru Laura Hougaard født La Cour, gift 1. gang Dinesen, Rungstedgaard. Læge Frands Hougaards samling.

Som i så mange andre af Jens Juels malerier har man kontrasten mellem bondebefolkningen og herskabet. Her høstfolkene til venstre, hvor en lille dreng peger over mod den “fine” dame i lys kjole, hvis datter bringer hende markblomster.

Trésor - Jubilæumsauktion, 18. november 2008

Vur­dering

1.500.000–2.000.000 DKK

Hammerslag

1.500.000 DKK