2104/​44

Hollandsk vægur i kasse af bemalet og poleret egetræ, bemalet urskive med romer- og arabertal, prydet med figurer i form af engle m.m. af forgyldt metal. 19. årh. H. 148. B. 36. D. 22.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Et lod medfølger. Pendul. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

1.050 DKK
1.000 DKK