12103/​17

Earl Moran (f. 1893, d. 1984)

Earl Moran: Original amerikansk pin-up plakat med afbildning af Marilyn Monroe (1926–1962). Betegnet “Soft Shoulders” og tryksign. Earl Moran. Farvelitografi. Ca. 1948. Plakatmål 50,5×40,5. Uindrammet.

En af kunstneren Earl Morans (1893–1984) mest berømte modeller var Marilyn Monroe, som han første gang traf i 1946. Dette skete gennem Blue Book Agency i Los Angeles. Herefter, og frem til 1950, arbejdede de to ofte sammen og med tiden opstod et nært venskab, som varede ved frem til hendes død i 1962. Modelarbejdet for Earl Moran var blandt Marilyn Monroes tidligste professionelle opgaver.

Sælger oplyser

Dette er et originalt amerikansk farvelitografi fra ca. 1948, udført på grundlag af et maleri. Fremstår med beskedne håndteringstegn.

Kunst, antikviteter & design, 21. januar 2021

Vur­dering

1.500 kr.

Hammerslag

2.500 kr.

27 bud

2.500 kr.
(Autobud) 2.400 kr.
2.300 kr.
2.200 kr.
(Autobud) 2.100 kr.
2.000 kr.
(Autobud) 1.750 kr.
1.700 kr.
(Autobud) 1.650 kr.
1.600 kr.
(Autobud) 1.550 kr.
1.500 kr.
1.450 kr.
(Autobud) 1.400 kr.
1.400 kr.
1.350 kr.
(Autobud) 1.300 kr.
1.300 kr.
(Autobud) 1.250 kr.
1.200 kr.
1.150 kr.
(Autobud) 1.100 kr.
1.100 kr.
(Autobud) 1.050 kr.
1.000 kr.
800 kr.
750 kr.