Earl Moran (f. 1893, d. 1984)
Earl Moran: Original amerikansk pin-up plakat med afbildning af Marilyn Monroe (1926–1962). Betegnet “Soft Shoulders” og tryksign. Earl Moran. Farvelitografi. Ca. 1948. Plakatmål 50,5×40,5. Uindrammet.
En af kunstneren Earl Morans (1893–1984) mest berømte modeller var Marilyn Monroe, som han første gang traf i 1946. Dette skete gennem Blue Book Agency i Los Angeles. Herefter, og frem til 1950, arbejdede de to ofte sammen og med tiden opstod et nært venskab, som varede ved frem til hendes død i 1962. Modelarbejdet for Earl Moran var blandt Marilyn Monroes tidligste professionelle opgaver.
Dette er et originalt amerikansk farvelitografi fra ca. 1948, udført på grundlag af et maleri. Fremstår med beskedne håndteringstegn.
Kunst, antikviteter & design, 21. januar 2021
27 bud