2445/227
To figurer af forgyldt bronze i form af Buddha Shakyamuni, siddende i dhyanasana på dels trone og sammenrullet slange (mangler hoved). Thailand og Myanmar/Burma. 18. årh. H. 9,5 og 13 cm. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Slange knækket.
Vurdering
Hammerslag