Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“RY 26”. Skænk af teak med tilspidsende ben af eg. Front med to skydelåger med cirkulære indlæg af messing. Interiør af eg med hylder samt udtræksbakker. Formgivet 1959. Udført og stemplet hos Ry Møbler. H. 79 cm. B. 200 cm. D. 49 cm.
Litteratur: Mobilia no. 43, februar 1959, side 19.
Litteratur: RY Møbler/Salesco katalog 1959, side 26.
Generelt pæn stand. Nogle få mindre ridser, mærker og hak. Top med en tydelig ridse.
Moderne kunst og design, 19. november 2019