Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
“Masker og måne”, 1941. Usign. Olie på lærred. 38×51.
Litteratur: Guy Atkins: “Jorn in Scandinavia 1930–1953”, London, 1968, nr. 210. Udstillet: Cobra museum voor moderne kunst, Amstelveen, Holland. Proveniens: Ellen Heiberg, København. Proveniens: Dansk privatsamling. På et tidspunkt deponeret på Esbjerg Kunstmuseum (nr. 29).
Malerier og skulpturer, 7. december 2021