900/​441

Tetsumi Kudo (f. Japan 1935, d. Tokyo 1990, virksom i Frankrig)

“Cultivation of Nature & People Who Are Looking at it”. Sign. Kudo 1970. Blå plastspand, gel, nåle, hår. 26,5×30.

Udstillet: “Tetsumi Kudo Cultivation”, Louisiana Museum of Modern Art, Humlebæk, 5. juni 2020–10. januar 2021, gengivet i kataloget side 86. Proveniens: Dansk privatsamling.

Den japanske kunstner Tetsumi Kudo var en visionær outsider. Han har de seneste år været næsten glemt, men vækker nu igen international opmærksomhed, blandt andet med udstillingen på Louisiana sidste år, hvor det udbudte værk “Cultivation by Nature & People Who Are Looking at it” blev vist. For Kudos opgør med en verden i økologisk forfald og en selvdestruktiv menneskehed, der synes sygeligt optaget af teknologi, taler lige ind i vores tid. Hans installationer og tekster er nærmest profetisk forudseende, som hans manifest for en ny økologi ”Pollution – Cultivation – New Ecology” skrevet i 1971, og den uhyggelige akkuratesse gør ham i den grad relevant for et nutidigt publikum; hans radioaktive mikromiljøer, glødende plasticnatur, makabre hybrider og absurde organiske installationer virker i den grad pirrende for hele sanseapparatet. Født ud af krigens og atombombernes altoverskyggende nærvær, men aktuelle som var de undfanget i vores virus- og klimakrisesamtid.

Kudos fluorescerende, biokemiske og satiriske dommedagsscenarier er beboet af smeltende blomster, afhuggede hoveder, knuste hjerter, tissemandssnegle- og svampe eller som her en blå spandfuld af hår og nåle. Det er radikalt, anderledes, sært og ganske uforglemmeligt!

Malerier, skulpturer og grafik, 10. marts 2021

Vur­dering

400.000–500.000 DKK

Hammerslag