Manuel Khristoforovich Aladjalov (f. Nahichevan 1862, d. Moskva 1934)
Russisk landskab ved tøvejr med birketræer ved en åbred. Sign. M. Aladjalov (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred monteret på træ. 40×63.
Proveniens: Sælgers bedstefar, Thomas Rasmussen (1885–1971), der var ansat ved Store Nordiske Telegrafselskab i Skt. Peterborg, Moskva og Irkutsk 1907–1919.
Enkelte retoucheringer langt øverste rammekant.
Russisk, 4. december 2017