880/​744

Tal R (f. Tel Aviv 1967)

“Piger, Piger, Piger. (Dødningehoved)”, 1997. Sign. T; sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 172×140.

“I begyndelsen drømte jeg om at lave nogle helt andre billeder, end dem jeg lavede. Men jeg kom efterhånden tilbage til den fortabelse, som er essensen i at lave kunst. At tankerne letter, og man forsvinder. Man bliver høj på en stum måde, når man maler. Den ene tanke tager den anden, det ene billede tager det andet. Det er vidunderligt. At lave kunst er en række beslutningsprocesser, hvor du lever i en fiktion om, at du har magt over tingene.” Citat af Tal R fra Lisbeth Bonde: “Moses i kolonihaven”, Weekendavisen den 25. juni 2004.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt modernart@bruun-rasmussen.dk

Moderne malerier og skulpturer, 25. september 2018

Vur­dering

350.000 kr

Hammerslag