1804/773
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Koglen”. Pendel med lameller af kobber. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 74.
Almindelig brugsslitage, herunder ridser og mærker. Nogle lameller med mindre mørke anløbne pletter. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 23. januar 2018
Vurdering
Hammerslag
11 bud