845/​238

Dansk barok ligeknækket tekande samt sættebakke af sølv, kanden med pæreformet korpus, hank og lågknop af udskåret træ. Sættebakke graveret i bunden E. Mester Sivert Thorsteinsson, København 1742 og 1748. Vægt 713 gr. H. 17 cm. L. 19,5 cm. (2)

Proveniens: Mærsk Mc-Kinney Møllers samling.

Auktion: ABR 483 lot nr. 1789.

Russisk kunst og antikviteter, 27. november 2013

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

28.000 DKK