845/238
Dansk barok ligeknækket tekande samt sættebakke af sølv, kanden med pæreformet korpus, hank og lågknop af udskåret træ. Sættebakke graveret i bunden E. Mester Sivert Thorsteinsson, København 1742 og 1748. Vægt 713 gr. H. 17 cm. L. 19,5 cm. (2)
Proveniens: Mærsk Mc-Kinney Møllers samling.
Auktion: ABR 483 lot nr. 1789.
Russisk kunst og antikviteter, 27. november 2013
Vurdering
Hammerslag