2440/731
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Kina stolen”. Et par armstole af kirsebærtræ. Løs sædehynde betrukket med dybthæftet naturskind. Model FH 4283. Formgivet 1944. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1987. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og slitage.
Fra
i
Vurdering
913873 (Autobud) | ||
801790 | ||
913873 (Autobud) | ||
864665 | ||
913873 |