2138/749
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
Et par kiplamper af messing til bord/væg med greb af sort plast. Model 306. Udført hos Le Klint. H. inkl. skærmeholder 42,5.
Almindelig brugsslitage. Ridser og mærker. Ledning med reparation. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 21. september 2021
Vurdering
Hammerslag