2016/​17

William & James Miller, Lombard St., London

Engelsk standur i kasse af valnød og mahogni, skive af messing med gennembrudte hjørneornamenter, værk med minutviser og kalender. 18. årh.s midte. H. 255. B. 54. D. 30.

Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 13. april 2020

Ure ▸ Standure

Vur­dering

7.000 DKK

Hammerslag

3.600 DKK

3.600 DKK